Jak naturalnie zabarwić jajka na Wielkanoc?

Kolorowe pisanki, które każdego roku pojawiają się na naszym wielkanocnym stole, od lat są nieodłączną częścią świątecznej tradycji. Zwyczaj farbowania jaj uwielbiają szczególnie najmłodsi.

Kolorowe pisanki, które każdego roku pojawiają się na naszym wielkanocnym stole, od lat są nieodłączną częścią świątecznej tradycji. Farbowanie skorupek jaj uwielbiają szczególnie dzieci, ale trzeba przyznać, że także dla dorosłych ich przygotowanie bywa ogromną frajdą. W końcu stanowią one ważną i urokliwą część wielkanocnych dekoracji.

Już na kilka tygodni przed świętami w sklepach pojawiają się różnego rodzaju farbki, naklejki, koszulki czy inne specjalne folie, które skutecznie barwią jajka na każdy możliwy kolor. Intensywna i nieskazitelna barwa, którą osiągamy dzięki sztucznym barwnikom nie idzie jednak w parze ze zdrowiem – udowodniono, że są one pełne szkodliwej chemii, a nawet zamiast barwników spożywczych znajdują się w nich niebezpieczne barwniki włókiennicze. Warto wiedzieć, że te drugie nie powinny mieć żadnego kontaktu z żywnością, a stojąc przed wyzwaniem barwienia jajek możemy zawsze wrócić do naturalnych sposobów, przez lata stosowanych przez nasze babcie.

Do naturalnego barwienia jajek najlepiej wykorzystać produkty, które prawdopodobnie większość z nas ma pod ręką. Zanim jednak zaczniemy tworzyć nasze eko pisanki, powinniśmy wybrać odpowiednie jajka – i nie chodzi tu o ich wielkość, ale o odcień skorupki. Im będą jaśniejsze, tym lepiej. Naturalny barwnik nie ma tak intensywnego koloru jak sztuczny odpowiednik. Przed rozpoczęciem barwienia powinniśmy więc dokładnie oczyścić i odtłuścić jajka, przemywając je wodą z odrobiną octu lub soku z cytryny.

Jakie produkty powinniśmy wybrać, aby osiągnąć dany kolor?

  • jasny żółty – kurkuma, zielona herbata, nać marchwi, skórki pomarańczy,
  • pomarańczowy – łupiny cebuli, chili
  • brązowy – łupiny cebuli, czarna herbata, mocna kawa,
  • czerwony – buraczki czerwone, mrożone maliny, żurawina,
  • fioletowy – czerwona kapusta, kwiat hibiskusa, kwiat czarnej malwy,
  • niebieski – czerwona kapusta, suszone jagody,
  • zielony – pokrzywa, trawa, szpinak, młode zboże.

Aby zabarwić jajka przygotowujemy naturalny wywar, a następnie gotujemy w nim jajka na twardo przez ok. 10 minut. Im będzie mniej wody, a więcej składników barwiących, tym większa szansa, że jajka nabiorą intensywnego koloru. Jeżeli po tym czasie barwa nie jest zadowalająca, można zostawić je w stygnącym wywarze na dłużej.

Pofarbowane i ostudzone jajka należy przetrzeć skórką słoniny lub kawałkiem masła. Dzięki temu prostemu zabiegowi będą pięknie błyszczały na wielkanocnym stole. Dodatkowo można wygrawerować na nich wzorki, ostrożnie używając żyletki lub małego gwoździa. W ten sposób każda pisanka będzie miała niepowtarzalny wygląd.

Naturalnie farbując jajka zawsze czeka nas element zaskoczenia, bo nigdy do końca nie można przewidzieć, jaki będzie ostateczny efekt barwienia. Kolor, który możemy osiągnąć może mieć różne odcienie, tworzyć ciekawe wzory, plamki, a nawet osiągać różne ciekawe faktury.