Gospodarstwo ekologiczne – powrót do korzeni

Czym charakteryzuje się gospodarstwo ekologiczne? 

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś uprawić na balkonie własne pomidory albo zebrać z grządki świeżą, niepryskaną sałatę, to wiesz jaka to radość i jak niepowtarzalny, pełny smak mają takie warzywa. W świecie, w którym produkcja żywności wciąż nastawiona jest na ilość, a nie na jakość, nabieramy – na szczęście dla nas samych i dla całego ekosystemu – coraz większej świadomości tego, co jest zdrowe i pełnowartościowe. Wielu młodych hodowców i rolników wybiera dziś uprawy wolne od pestycydów i nawozów sztucznych, celowo inwestując swoje pieniądze, czas i energię w gospodarstwa ekologiczne.

Czym jest gospodarstwo ekologiczne?

Przyjazne środowisku naturalnemu gospodarstwo ekologiczne produkuje żywność wolną od antybiotyków, środków chemicznych i GMO. Takie produkty często są droższe niż te wytwarzane przez duże, komercyjne gospodarstwa, ale posiadają więcej wartości odżywczych, smaku i aromatu. Pomidor od ekorolnika smakuje jak ten z babcinego krzaka – ocieka słodyczą lata, rośnie na naturalnym nawozie i dojrzewa w sierpniowym słońcu, a nie w hiszpańskich szklarniach. Ekorolnik dba o odpowiednio żyzną glebę, kompostuje bioodpady i produkuje własny, naturalny kompost lub obornik, stawia na bioróżnorodność upraw, wieloletni płodozmian, uparcie walczy z chwastami, żarłocznymi owadami czy ślimakami oraz świadomie korzysta z zasobów wody. W hodowli kieruje się wartościami wyższymi niż czysty zysk, stąd zwierzęta w takich gospodarstwach są wolne, szczęśliwe, karmione ekologiczną paszą, traktowane z szacunkiem należnym każdej żywej istocie. I chociaż praca w gospodarstwie ekologicznym niesie ze sobą sporo trudu i wyzwań, daje jednocześnie dużo satysfakcji, ogranicza emisję gazów cieplarnianych, pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy (np. na wszelkich środkach chemicznych), a jednocześnie ubiegać się o dotacje finansowe z UE.

Kto prowadzi gospodarstwo ekologiczne?

Ekorolnicy to ludzie świadomie wykorzystujący naturalne procesy zachodzące z przyrodzie. Pasjonaci, którym niestraszne wyzwania, wizjonerzy z autentyczną potrzebą dbania o nasz dobrostan i zdrowie. Każdy rolnik, który zakłada gospodarstwo ekologiczne musi przejść specjalistyczne szkolenie i uzyskać odpowiedni certyfikat, który potwierdza przyjazny naturze status działalności. Ekologiczna produkcja rolna jest regulowana przez najróżniejsze rozporządzenia i uchwały Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), a coroczne kontrole gwarantują jej najwyższą jakość. Kupując produkty pochodzące z gospodarstwa ekologicznego możemy mieć pewność, że nie zawierają one żadnych syntetycznych składników, jest więc to zawsze inwestycja we własne zdrowie i dobro naszej planety. Chcąc zmienić świat trzeba ponoć zacząć od siebie, więc taką eko działalność na mikroskalę na pewno warto zacząć od własnego ogródka.

0