Zapakuj prezenty w stylu eko!
Warto przemyśleć swoje wybory i zapakować prezenty w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Dzięki świadomym decyzjom zmniejszamy ilości odpadów, dajemy nowe życie pozornie niepotrzebnym przedmiotom i uruchamiamy własną kreatywność.
W Świętach Bożego Narodzenia najprzyjemniejsze są chyba przygotowania, a pakowanie prezentów to często jedyny moment wytchnienia od przedświątecznej bieganiny. Błyszczący, kolorowy papier, wstążki ze sztucznych tworzyw i rolki taśmy klejącej może i pozwalają efektownie zapakować podarunki, ale ich tymczasowość i bardzo krótki żywot w oczywisty sposób przeczą założeniom ekologii. W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku produkuje się ponad 2 miliony kilogramów papieru do pakowania, z czego połowa trafia na wysypiska śmieci.
Warto przemyśleć swoje wybory i zapakować prezenty w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Dzięki świadomym decyzjom zmniejszamy ilości odpadów, dajemy nowe życie pozornie niepotrzebnym przedmiotom i uruchamiamy własną kreatywność.
Papier i opakowania z recyklingu
Zamiast kupować nowy – wykorzystaj to, co masz: stare gazety z ciekawymi grafikami, ilustracjami lub komiksami, kolorowe magazyny, nieużywane już mapy, arkusze nutowe, resztki tapet, papier do pieczenia, a także papiery z zeszłorocznych prezentów, które zawsze warto zachomikować w kącie za szafą.
Jeśli kupujesz - kup papier z recyklingu, który ma ślad węglowy o prawie połowę mniejszy niż nowy. Zwracajmy uwagę na to, który papier powstał w procesie recyklingu, ale równocześnie nadaje się do ponownego przetworzenia. Zwykły, szary, niewoskowany papier kraftowy łatwo ozdobisz złotym markerem albo pieczątkami z ziemniaka. Rustykalny wygląd jest dziś bardzo modny.
W wyścigu pod choinkę z papierem do pakowania wygrywają torebki prezentowe i wszelkiego rodzaju kartonowe pudełka, które można wykorzystywać wielokrotnie. Te po butach, sprzęcie elektronicznym czy przesyłkach kurierskich możesz własnoręcznie ozdobić, malując je lub fantazyjnie wyklejając resztkami kolorowego papieru. Drobiazgi ładnie mieszczą się w spłaszczonych, udekorowanych rolkach po papierze toaletowym. Warto też rozejrzeć się za opakowaniami, które przydadzą się w codziennym życiu, jak wyplatany, wiklinowy koszyk, bawełniana torba (idealna na późniejsze zakupy), jutowy worek, szklany słoik czy wielofunkcyjne, dekoracyjne pudełko. Jeśli torbę na prezent uszyjesz ze skrawków materiału – masz dodatkowy, własnoręcznie wykonany prezent. Podarunki hand-made od kilku lat świętują swój wielki comeback!
Pakuj po japońsku
Furoshiki to piękna japońska technika pakowania w tkaniny, które później można ponownie wykorzystać. Kawałki materiału zawiązane luźno wokół prezentu tworzą eleganckie i trwałe opakowanie. Książka owinięta apaszką, kosmetyki zapakowane w kuchenne ściereczki lub uroczy szalik wygrzebany w sklepie z używaną odzieżą, nie wymagają dodatkowych wstążek i taśmy – wystarczy trochę kreatrywności i kilka nieoczywistych węzłów.
Dobrym lapońskim patentem na eko pakowanie jest papierowa taśma washi. Większość takich taśm jest produkowana przy użyciu ekologicznych procesów, z wykorzystaniem kleju kauczukowego i biodegradowalnych podkładów papierowych. To świetna alternatywa dla zwykłej, przezroczystej taśmy plastikowej, która nie nadaje się do recyklingu ( i niejednemu zszargała nerwy).
Ozdoby? Tylko naturalne!
Zamiast błyszczących, plastikowych wstążek i kokardek użyj naturalnego, konopnego sznurka, rafii, gałązek jodły lub świerka (fajnie sprawdza się tuja), zasuszonych gałązek i kwiatów, szyszek, plastrów suszonych owoców cytrusowych, gwiazdek anyżu i lasek cynamonu. Dobrze wyglądają też ekologiczne wstążki z juty lub te kolorowe, z materiału, które można wielokrotnie wykorzystywać. Etykiety zrób z kartonowych opakowań, resztek papieru lub starych kartek świątecznych.
Obdarowując najbliższych pamiętajmy, że zawsze powinna liczyć się jakość, a nie ilość. I że mamy w sobie tę moc i sprawczość, by stos prezentów pod choinką nie zamienił się w stos śmieci.