Działania proekologiczne – co możemy zrobić?

Co to są działania proekologiczne i jak je podjąć?

Ziemia przez ponad cztery miliardy lat żyła swoim życiem. Ewoluowała powoli w najrozmaitsze formy istnienia, przechodziła przez różne fazy klimatyczne i radziła sobie całkiem nieźle. Nasza obecność na Ziemi to zaledwie dwieście tysięcy lat, ale pomimo tak, relatywnie, krótkiego istnienia naszego gatunku, zdążyliśmy poważnie zachwiać równowagę chyba wszystkich możliwych ekosystemów. Dlatego musimy uzmysłowić sobie, że nie ma planety B. I że Ziemia bez nas poradzi sobie o wiele lepiej niż my bez niej. Patrząc na tempo topnienia lodowców w Arktyce czy ekstremalne zjawiska pogodowe oczywiste jest, że nie możemy dłużej bezczynnie czekać.

Jakie działania proekologiczne możemy podjąć?

W naszym codziennym życiu możemy, świadomie i bez większego wysiłku, podejmować najróżniejsze działania proekologiczne, które pomogą kolejnym pokoleniom cieszyć się czystym, nieskażonym pięknem natury. Naszą misją – misją naszego pokolenia – jest uczenie myślenia i działania ekologicznego wszystkich dzieci, już od najmłodszych lat. Zachowania proekologiczne, aby faktycznie mogły wywierać realny, długofalowy wpływ na środowisko naturalne, muszą stać się normą, wyuczonym nawykiem, a nawet rutyną – nie mogą być kaprysem czy modnym trendem w mediach społecznościowych. Na rynku (i w bibliotece!) znajdziecie mnóstwo książek poświęconych tematyce eko, odpowiednich dla młodszych i starszych czytelników. W praktyce, bo dzieci przecież uczą się od nas, dajmy im odpowiedni przykład – na wakacyjnej wycieczce do lasu uczmy szacunku dla przyrody i sprzątajmy (także nie swoje) śmieci. To zatrważające, że na grzyby trzeba dziś chodzić nie tylko z koszykiem, ale i z workiem na odpady. Dobry przykład zmotywuje do działania i wzbudzi w dziecku poczucie przynależności i odpowiedzialności za miejsce, w którym żyje. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, niemarnowanie żywności, założenie mini ogródka na balkonie, rezygnacja z kolejnej plastikowej zabawki czy wykorzystywanie pozornie niepotrzebnych rzeczy do tworzenia zupełnie nowych (w duchu upcyclingu) mogą być przeprowadzone w zabawny sposób, w formie na przykład inspirujących warsztatów plastycznych lub kulinarnych.

Proste działania proekologicznie możemy realizować sami, na większą skalę działać muszą rządy poszczególnych krajów i międzynarodowe organizacje. Już same akcje sadzenia drzew, wyznaczanie nowych parków narodowych i rezerwatów przyrody czy wspólne ratowanie ginących gatunków zwierząt, zmieniają nasz świat na lepsze. Do najważniejszych działań ekologicznych zaliczamy jednak przede wszystkim ograniczanie emisji trujących gazów, spalin i dwutlenku węgla, przetwarzanie odpadów i dbałość o czystość wód.

Działania proekologiczne a działalność przemysłowa

Ogromny wpływ na nasze lokalne społeczności ma także działalność przemysłowa. Dlatego też warto zwracać uwagę, co, gdzie i od kogo kupujemy. Coraz większa liczba producentów podchodzi z szacunkiem do środowiska, próbując ograniczyć swój negatywny na nie wpływ. Wspierajmy firmy, które działają w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, zapewniają odpowiednie standardy dbałości o środowisko naturalne, spełniają wymogi ekologiczne. Takie, których produkcja oparta jest na pozyskiwaniu surowców wtórnych, i która zużywa możliwie minimalne ilości energii. Zacząć możemy od prostych rzeczy - kupujemy produkty w opakowaniach, do których użyto materiałów z recyklingu, sięgamy po te, które mają mniej plastiku lub są wielorazowego użytku, segregujemy zużyte opakowania. Stawiamy na lokalnych producentów i lokalne surowce. Działania proekologiczne może podjąć każdy z nas – najlepiej już dzisiaj.

0