Filipińscy uczniowie sadzą drzewa, by ukończyć szkołę

Wedle nowego filipińskiego prawa, każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej i średniej oraz każdy student ostatniego roku studiów, musi posadzić przynajmniej 10 drzew przed ukończeniem szkoły. Nowe prawo jedynie formalizuje zwyczaj, który na Filipinach stał się już tradycją.

Władze Filipin szacują, że przy obecnej liczbie absolwentów, rocznie może zostać posadzonych nawet 175 milionów drzew. To ponad 525 miliardów nowych drzew na przestrzeni jednego pokolenia.

Jest to szczególnie ważne na Filipinach, gdzie tylko na przestrzeni XX wieku, poziom zadrzewienia spadł z 70 do 20 procent. Nielegalna wycinka drzew nadal pozostaje dużym problemem na tropikalnych wyspach Pacyfiku. W wielu miejscach gwałtowny spadek liczby drzew zachwiał lokalną gospodarkę ekologiczną zwiększając ryzyko i konsekwencje powodzi i lawin błotnych.

Oprócz oczywistej roli drzew w pochłanianiu dwutlenku węgla, istnieje nadzieja, że nowe prawo pomoże przyszłym pokoleniom lepiej zrozumieć istotną rolę środowiska naturalnego i doprowadzi do dalszych inicjatyw ekologicznych.

Źródło