Rolnictwo ekologiczne – w zgodzie z naturą

Dowiedz się, czym jest rolnictwo ekologiczne i co je wyróżnia. Czy ekologiczne warzywa, owoce i inne uprawy mają rację bytu w obecnych czasach?

Nie tak dawno temu, bo w czasach, które pamiętają nasze babcie i mamy, nie było wielkich, klimatyzowanych supermarketów, a po warzywa i owoce chodziło się z wiklinowym koszykiem na targ. Najczęściej w sobotę, bo wtedy lokalni rolnicy i hodowcy, po całym tygodniu pracy, zjeżdżali do miast i miasteczek, żeby sprzedać swoje plony. Cały rok czekało się na majowe szparagi, wakacje u babci na wsi ociekały czereśniowym sokiem i słodyczą dojrzałych węgierek, a robale czy brązowe plamki na skórce jabłka były zjawiskiem zupełnie naturalnym i powszechnym.

W procesie błyskawicznego rozwoju technologii, rosnących potrzeb i ogólnego dążenia do perfekcjonizmu, zmieniło się także rolnictwo. Trójpolówka, która jeszcze do połowy XIX wieku pozwalała ziemi rolnej odpocząć, została wyparta przez globalny postęp agrotechniczny, w którym liczy się wysokość plonów, a nie ich jakość. W odpowiedzi na te zmiany, nastawione głównie na zysk i masową produkcję, wykiełkowało rolnictwo ekologiczne.

Czym jest rolnictwo ekologiczne?

Rolnictwo ekologiczne jest w pewnym sensie powrotem do tradycyjnych praktyk rolniczych, jednak powrotem bardziej świadomym, celowym, zorientowanym na jakość i zrównoważoną produkcję. Uprawy ekologiczne są wolne od środków chemicznych, takich jak nawozy sztuczne i pestycydy oraz GMO, opierają się na odpowiedzialnym korzystaniu z energii i zasobów naturalnych oraz szacunku dla całego ekosystemu i naturalnego cyklu życia.

Kupując ekologiczne warzywa i owoce od lokalnego rolnika możemy mieć pewność, że wyrosły na naturalnym kompoście i oborniku, w harmonii z naturą, w środowisku przyjaznym pszczołom i innym zapylaczom. Dzięki takim zabiegom są pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze, niezanieczyszczone ciężkimi metalami.

Ekorolnictwo utrzymuje zrównoważone praktyki na każdym poziomie – od poprawy jakości gleby, przez promocję bioróżnorodności, po pakowanie i dystrybucję żywności. Łatwo to zobrazować przy pomocy marchewki – ta ekologiczna będzie leżała w pęczkach na straganie, wciąż jeszcze umorusana świeżą ziemią, a ta z supermarketu, przycięta maszynowo w idealne małe, czyste, obrane marcheweczki, będzie zapakowana w plastikową torebkę i przechowywana w chłodni.

I Ty możesz mieć swoje eko warzywa i owoce!

Powrót do lokalnej, sezonowej, ekologicznej żywności staje się widocznym, zdrowym, optymistycznym trendem. Coraz więcej młodych ludzi uprawia swoje własne ogródki, powstają kooperatywy spożywcze, jednoczące lokalnych rolników i lokalne społeczności, przywracamy starożytne odmiany zbóż, takie jak płaskura czy samopsza, patrzymy przyjaźnie na płodozmian, międzyplon i uprawy okrywowe, stosujemy organiczne nawozy, stawiamy kompostowniki. Wracamy do korzeni. Według badań z 2018 prawie 1/3 gospodarstw rolnych na świecie przyjęła przynajmniej niektóre przyjazne dla środowiska praktyki rolnicze. Inwestując w holistyczne rolnictwo traktujemy naszą planetę najlepiej jak się da. 

0