Zdrowe kolory mieszkają w naturze

Przeczytaj, jak wykorzystać przyprawy, owoce i warzywa jako naturalne barwniki!

W procesie poszerzania naszej świadomości i wiedzy o zdrowym stylu życia, w poszukiwaniu lepszej jakościowo, bezpieczniejszej żywności, coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety. Zbyt duża liczba E to sygnał alarmowy, który często sprawia, że odkładamy produkt z powrotem na półkę. Trzeba jednak pamiętać, że symbol E nie zawsze oznacza substancje szkodliwe dla zdrowia, i może odnosić się do np. naturalnych barwników – E 100 to kurkumina, E160a to beta-karoten, a E150 – karmel.

Kolor jest ważny

W pierwszej kolejności jemy oczami, dlatego tak ważne jest, by żywność wyglądała apetycznie, zanim zdążymy poczuć ją zmysłem smaku. Barwniki spożywcze sprawiają, że produkt staje się bardziej atrakcyjny wizualnie, a to zazwyczaj pierwszy czynnik decydujący o jego zakupie. W świetle nowych badań i wprowadzanych regulacji producenci żywności coraz częściej odchodzą od sztucznych barwników na rzecz tych pozyskiwanych z natury. Przewiduje się, że globalny rynek naturalnych barwników spożywczych osiągnie wartość około 2,5 miliarda dolarów do 2025 roku.

Skąd pochodzą naturalne barwniki?

Naturalne barwniki spożywcze są pozyskiwane z owoców, warzyw, minerałów, a nawet zwierząt (jak czarny "atrament" z kałamarnicy) i są ogólnie uważane za bezpieczniejsze niż barwniki syntetyczne. Wśród naturalnych barwników szeroko występujących w przemyśle spożywczym znajdują się m.in. ekstrakt annato, sok z buraków, beta karoten, czarna/fioletowa marchewka, niebieski ekstrakt spiruliny, chlorofil, węglan wapnia, karmel, czarny bez, sok winogronowy, owoc hibiskusa czy papryka. W różnych krajach i kulturach naturalne barwniki pozyskuje się także z innych, mniej oczywistych, występujących tylko lokalnie, owoców i warzyw.
Większość ekstraktów barwników pochodzi z tkanek roślinnych, ale wiele z nich jest nierozpuszczalnych w wodzie. Wymaga to dodania emulgatora w celu uzyskania równomiernego rozprowadzenia koloru w produkcie spożywczym.

Jak zrobić własny bawnik?

Naturalne barwniki spożywcze możemy wyprodukować sami w warunkach domowych z: truskawek, malin, czarnych borówek, winogron, buraków, pomidorów, marchwi, papryki, słodkich ziemniaków, liści szpinaku, zielonej pietruszki, szafranu czy kurkumy. Najlepszym przykładem, mocno osadzonym w polskiej tradycji, jest naturalne barwienie wielkanocnych pisanek – gotowanie jajek w łupach z cebuli (odcienie od pomarańczowego do ciemnego brązu), liściach czerwonej kapusty (fiolet) czy buraczanym wywarze (odcienie czerwieni). Kreatywni rodzice lubią serwować dzieciom zielone naleśniki, pomarańczowe pierogi czy kolorowy makaron.

Obok właściwości prozdrowotnych (witaminy, minerały i przeciwutleniacze mogą zwiększyć wartość odżywczą produktu spożywczego), naturalne barwniki są także przyjazne dla środowiska naturalnego - pochodzą z odnawialnych i zrównoważonych źródeł. Można j stosować wszechstronnie - w wypiekach, słodyczach, napojach i produktach mlecznych.

Warto czytać skład produktów. Kupując żywność ekologiczną możemy mieć pewność, że zawiera wyłącznie naturalne barwniki spożywcze.

0