Naturalne przyprawy do zup

O tym, że warto jeść zupy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są podawane na pierwsze danie, przed cięższą potrawą, ale mogą stanowić również pełnowartościowy i smaczny obiad. To rozgrzewający ratunek w chłodne, jesienne i zimowe dni, pomoc w chorobie, lekka propozycja dla osób dbających o linię i świetny sposób, aby przemycić do dziecięcej diety trochę zdrowych warzyw. Właśnie od lekkich zup-kremów maluchy zwykle zaczynają swoją kulinarną przygodę w ramach rozszerzania diety. Lista zalet tego dania jest naprawdę długa. Jak przyprawiać zupy, aby były pyszne i pełne aromatu? Dlaczego warto postawić na naturalne dodatki smakowe?

Przyprawy do zupy – jakie warto dodać

Niezależnie od tego, jaką zupę przygotowujemy, warto mieć w kuchni klasyczny zestaw przypraw, bez którego nie może obejść się chyba żadna zupa. Ten zestaw tworzą:

  • Liść laurowy suszony To Naturalne
  • Ziele angielskie całe To Naturalne
  • Pieprz czarny w ziarnach To Naturalne

Naturalne przyprawy do zup dają nam gwarancję smaku oraz najwyższej jakości produktów, z których powstały. Mamy pełną kontrolę nad tym, co jemy. W tym miejscu warto też wspomnieć o jeszcze jednej propozycji od marki To Naturalne. Dzięki niej odpowiedź na pytanie, jak ugotować rosół, aby był pełen smaku, staje się banalnie prosta.

Mowa o przyprawie naturalnej do rosołu. Jest ona mieszanką, która łączy w sobie wszystko, co niezbędne do przygotowania aromatycznego bulionu. Miks suszonych warzyw, ziół i przypraw, które klasycznie dodajemy do mięsnych czy warzywnych wywarów, podbija smak i intensywnie pachnie. Co ważne, ta przyprawa nie zawiera soli ani żadnych ulepszaczy. W jej składzie znajdują się wyłącznie produkty z ekologicznych upraw. Naturalne przyprawy bez konserwantów to świetna propozycja dla osób dbających o jakości posiłków i chcących wiedzieć, co jedzą i co podają na rodzinnym stole. W składzie przyprawy do rosołu znajdują się: czarny pieprz, ziele angielskie, lubczyk, tymianek, natka pietruszki, marchew, pasternak, cebula i por. Takie składniki pasują do wielu zup, a także sosów, co czyni tę mieszankę bardzo uniwersalną. Wymienione przyprawy stanowią bazę niezbędną do przygotowania zup. W zależności od użytych warzyw i innych składników dobieramy kolejne przyprawy.

Warto zawsze stawiać na sezonowe warzywa i z nich właśnie przygotowywać posiłki. Wiosną i latem mamy do dyspozycji mnóstwo świeżych warzyw. To najlepsza pora na zupę z cukinii, krem z bobu lub zielonego groszku, szczawiową czy orzeźwiający w ciepły dzień chłodnik. Jesienią na polskich stołach królują zupa dyniowa i oczywiście grzybowa. Zimą warto korzystać z mrożonek i wciąż dbać o to, aby w naszej diecie znajdowało się dużo zdrowych warzyw.

Jak ważne jest odpowiednie przyprawienie zupy, można przekonać się w prosty sposób, na przykładzie kremu z dyni. To warzywo ma dość neutralny smak i właśnie przyprawy oraz zioła nadają mu ciekawy charakter i sprawiają, że zupa w ekspresowym tempie znika z talerzy. Nieodpowiednio przyprawiona jest z kolei mdła i nieapetyczna. Do zupy dyniowej świetnie pasują korzenne nuty – kardamon, a nawet odrobina cynamonu. Rozgrzewający imbir dodaje ostrości, podobnie jak chilli. Ciekawą przyprawą do zup jest również kurkuma. Ma ona słodko-pikantny smak i przepiękny, intensywnie pomarańczowy kolor. Takie połączenie smaków idealnie komponuje się z dynią.

Kiedy przyprawić zupę

Nie tylko przyprawy, które trafią do naszej zupy, decydują o jej finalnym smaku. W tej kwestii bardzo ważną rolę odgrywa również moment przyprawiania. Na samym początku gotowania do zupy trafiają liście laurowe, ziele angielskie czy ziarna czarnego pieprzu. To zestaw kojarzący się przede wszystkim z przygotowaniem rosołu, ale przecież warzywny czy mięsny wywar stanowi bazę wielu innych zup, nie tylko klasycznej poniedziałkowej zupy pomidorowej na bazie niedzielnego bulionu.

Bardzo ważna zasada dotyczy świeżych ziół. Natkę pietruszki, kolendrę czy koperek dodajemy na sam koniec gotowania, tuż przed podaniem zupy gościom. Inaczej zioła stracą swój kolor, smak i właściwości odżywcze.

Więcej informacji na temat naturalnych przypraw i ich wykorzystaniu w kuchni znajdziesz na blogu To Naturalne.

0