Czarnuszka nasiona

Czarnuszka, niewielkie czarne nasionka o dość intensywnym, ostro-korzennym aromacie odrobinę przypominającym pieprz i smaku kojarzonym z gorzką czekoladą, ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Można ją używać w całości, mielić i prażyć. Wyjątkowe walory smakowe czarnuszki powodują, że chętnie dodawana jest do wypieków, wyrobu wykwintnych serów, jako przyprawa do tłustych mięs i przetworów warzywnych, a także w produkcji wina.

W kuchni staropolskie czarnuszka używana była do kiszenia kapusty, konserwowania ogórków, jako dodatek do podpłomyków i substytut drogich przypraw wschodnich. Od niedawno zaczęła częściej gościć na naszych stołach. Jak jeść nasiona czarnuszki? Ziarenka świetnie sprawdzą się jako smaczna posypka – na kanapkę z twarogiem lub pastą jajeczną, do makaronu, ryżu, sałatek, hummusu, owsianki i wypieku domowych bułeczek. W połączeniu z oliwą z oliwek, miodem i octem balsamicznym czarnuszka stworzy świetną, delikatną i subtelną smakowo marynatę do jagnięciny i drobiu. Czarnuszka dobrze łączy się z ziołami, takimi jak tymianek, kolendra czy ziele angielskie.

Czarnuszka To Naturalne jako posypka do wypieków na bazie ciasta francuskiego doda przekąskom nowej nuty smakowej. Wymieszana z jogurtem, miodem sokiem z cytryny, solą i pieprzem sprawdzi się także jako składnik dipu do warzyw. Podprażonymi nasionami możemy posypać zupę krem, a nawet poeksperymentować i szczyptę zmielonych ziarenek dosypać w procesie parzenia kawy. Ponieważ czarnuszka dopiero zyskuje na popularności w naszym menu, warto uruchomić kulinarną kreatywność i poszukać swoich własnych kompozycji.

MASA NETTO:
20 g
KATEGORIA:
Przyprawy jednorodne i zioła

Czarnuszkę dodaje się także do kasz oraz sałatek i innych dań przeważnie podawanych na zimno. Te niewielkie nasiona idealnie pasują też do: 
- pieczywa,
- warzyw strączkowych,
- śledzi, 
- oliwy.

To Top