Liść laurowy suszony

Liść laurowy ma smak od ostrego do gorzkiego, suszony wydziela ciepłą, ziołową, korzenną woń. Stosowane w kuchni liście laurowe wzmacniają smak wytrawnych potraw i nadają im bogaty, charakterystyczny aromat. Przyprawa jest bardzo popularna nie tylko u nas, często pojawia się w kuchni śródziemnomorskiej, amerykańskiej, meksykańskiej, francuskiej i niektórych kuchniach azjatyckich. Liść laurowy dodany na samym początku gotowania uszlachetni smak zupy, sosu, bigosu, dań mięsnych (np. gulaszu czy pieczeni), fasoli, grochu, owoców morza i ryżu. Zastanawiacie się czy do rosołu daje się liść laurowy? Jak najbardziej! Sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i lubczyk to podstawa smaku i aromatu dobrego bulionu.

Liście laurowe od niedawna robią także karierę w świecie deserów, dodając aromatu i oryginalnej korzennej nuty do słodyczy ciast, kremów, musów, a nawet lodów. Anglicy dodają go do dżemu agrestowego, ciekawy smak dzięki tej roślinie zyskuje creme brulee. W cukiernictwie wykorzystuje się napar z liści laurowych przygotowywany na wodzie lub mleku.

Liście laurowe odstraszają insekty – przechowuje się je w szafach z ubraniami, wkłada do pojemnika z mąką – w obu przypadkach dla utrzymania świeżości i odstraszania moli. W starożytnej Grecji i Rzymie liście laurowe były używane do splatania wieńców laurowych dla zwycięzców konkursów, ale już wtedy używano ich do aromatyzowania potraw, sosów i marynat. Suszone liście najlepiej przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu przez okres do sześciu miesięcy. Można także przechowywać je w zamrażarce przez 3-4 lata.

MASA NETTO:
6 g
KATEGORIA:
Przyprawy jednorodne i zioła

Za intensywny, charakterystyczny aromat Liścia laurowego odpowiedzialny jest zawarty w nich olejek lotny o balsamicznym zapachu. Idealnie pasują do:
- zup, gulaszów, sosów,
- marynat, 
- śledzi,
- warzyw czy grzybów. 

To Top