Przetwarzamy Twoje dane osobowe i stosujemy cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych usług. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Prywatności. Zapoznaj się z informacjami od administratora.
Gałka muszkatołowa mielona
Gałka muszkatołowa to jedna z najbardziej aromatycznych przypraw o drzewnym, słodko-gorzkim smaku i bogatym, ciepłym aromacie, wytwarzana z nasion drzewa tropikalnego, popularna w wielu kulturach i kuchniach świata. Jej największą zaletą jest to, że świetnie komponuje się zarówno z potrawami słodkimi, jak i wytrawnymi, nadając każdej z nich oryginalnego, lekko egzotycznego smaku i aromatu.
Do czego dosypać gałki muszkatołowej? Idealnie komponuje się z deserami, owocami, szpinakiem, farszami serowymi, cielęciną, wieprzowiną, dynią, jajami i kapustą. Świetnie sprawdza się w rozgrzewających napojach – kawie latte, eggnogu, grzanym winie, piwie i cydrze, a nawet kompocie. W kuchni włoskiej gałka muszkatołowa jest tradycyjnie dodawana do nadzienia na bazie mięsa, sera lub szpinaku w tortellini, ravioli i cannelloni. Amerykanie nie wyobrażają sobie ciasta dyniowego bez szczypty tej przyprawy. Francuzi aromatyzują za jej pomocą beszamel, na Karaibach dodaje się gałkę do koktajli, a Szkoci doprawiają nią swój słynny haggis. W kuchni polskiej eko gałka muszkatołowa To Naturalne nada niepowtarzalnego aromatu i wzbogaci smak bigosu, flaków, zupy fasolowej, ale także sprawdzi się przy pieczeniu ciast owocowych i pierników.
Ojczyzną gałki muszkatołowej są wyspy Banda na Molukach, słynnym archipelagu Wysp Korzennych Indonezji. Na największą skalę uprawiana jest na Zanzibarze i Grenadzie. Istnieją podejrzenia, że stanowi jeden z sekretnych składników coca-coli. W bardzo dużych ilościach gałka muszkatołowa ma działanie halucynogenne, w mniejszych - uważana jest za afrodyzjak.
Doskonale nadaje się do większości dań z jaj i serów, a także tradycyjnych polskich potraw.
Pasuje również do: bigosu, flaków, zupy fasolowej,deserów oraz napojów rozgrzewających.