Majeranek suszony

Majeranek jako jedna z najczęściej używanych, najbardziej podstawowych przypraw, jest mocno wpisany w historię smaku polskiej kuchni. Cechuje się przyjemnym, mocno ziołowym smakiem i aromatem. Blisko spokrewniony z oregano, majeranek znajduje zastosowanie jako przyprawa dań uważanych za ciężkostrawne, przyrządzanych na bazie tłustych mięs, roślin strączkowych i kapusty – ma właściwości orzeźwiające, łagodzi skutki przejedzenia i wspomaga trawienie.

Uważany za króla przypraw w Polsce, majeranek w dawnych czasach, w kulturze arabskiej, stanowił remedium na pijaństwo, a starożytni Grecy używali go w obrzędach mających zapewnić im miłość.

Zastanawiasz się do czego dodać majeranek? Żurek, fasolka po bretońsku czy flaczki to tylko kilka dań, które bez majeranku w zasadzie nie istnieją. Majeranek możesz bezpiecznie dodawać w większych ilościach, smacznie współgra z wieloma składnikami i jest na tyle delikatny, że nie zagłuszy oryginalnego smaku potrawy. Świetnie sprawdzi się jako przyprawa do gulaszu, zawiesistych zup, sosów i sałatek, wzbogaci naturę farszu mięsnego, a w połączeniu z ziemniakami i serem nada ruskim pierogom zaskakującego posmaku. Szczypta majeranku urozmaici także przystawki ze śledziem, nada bardziej intensywnego smaku plackom ziemniaczanym i frytkom. Warto natrzeć tą przyprawą kurczaka przed pieczeniem, dodać do smażonej ryby i dziczyzny.

Zwyczajowo majeranek dodaje się pod koniec gotowania. Ważne by go nie przypalić, bo gorzknieje. Nie traci za to aromatu podczas suszenia, a jego mocna nuta smakowa dobrze komponuje się z czosnkiem, pietruszką i kminkiem. Nie lubi połączenia z potrawami mlecznymi i owocami.

MASA NETTO:
7 g
KATEGORIA:
Przyprawy jednorodne i zioła

Majeranek najlepiej dodawać do potrawy pod koniec gotowania, jednakże niekoniecznie – warto też pamiętać, aby go przypadkiem nie przypalić, ponieważ staje się gorzki. Idealnie pasuje do: zup, mięsnych farszów, owoców morza.

To Top